image اولین گردهمایی استادان چای ایران

با ما تماس بگیرید...

ارسال پیام
  • fa
  • en

چای سبز، اولانگ و سفید

چای سبز: در تولید این چای قبل از پلاس با بخار آب یا عبور برگهای سبز چای از آب جوش، آنزیم ها را غیرفعال کرده و عملیات تخمیر را متوقف میکنند درنتیجه رنگ چای تا آخرین مرحله سبز باقی می ماند

انواع چای سبز: چای مروارید چینی چای سبز جاسمین گل چای

چای مروارید چینی: برگهای سبز چای قبل از خشک شدن با دست پیچیده شده و به صورت مروارید درمی آید. این چای از نوع بدونتخمیر و سبز می باشد و فرایند دم کردن مثل چای سبز است. گل چای: چای تركيبي هنري از پیچيدن برگهاي سبز چاي به دور طيف گسترده اي از گل ها از جمله زنبق، ياس، تاج خروس و گل هميشهبهار است كه در زمان افتادن در آب داغ، در فرايندي همچون شكفته شدن غنچه هاي گل، گشوده و باز مي شوند. براي تهيه اين چاي،معمولا از ليوان كريستال و شفاف استفاده مي شود، يك عدد گل چاي را داخل ليوان انداخته و آب داغ را بر روي آن بريزيد، اجازه دهید ۳الي ۵ دقيقه دم بكشد.

چای سبز جاسمین:

چای سبز با گل جاسمین می باشد که نوعی یاس چینی است و از نظر طعم شبیه بهارنارنج می باشد. چگونگي دم كردن چاي سبز : دماي آب در اين حالت بايد ۸۵–۸۰ درجه سانتي گراد باشد. ترجيحا بهتر است قوري چاي پيش از دم كردنچاي گرم گردد. چای با کیفیت تر، طعم بیشتری داشته و کمی شیرین است و طعم تلخ ندارد. دمای دم کردن بسیار مهم است، اگر بیش از حدداغ باشد دم کرده تلخ شده و طعم خوب آن کاهش می یابد. آنتی اکسیدانها در دماهای نزدیک به نقطه جوش از بین می‌روند و چایمقداری از کیفیت خود را به خاطر پخته شدن برگها، از دست میدهد.

چای اولانگ یا اژدهای سیاه:

فرآوری چای اولانگ: در این چای نیمی از عملیات تخمیر انجام می شود چای نیمه تخمیر (نیمه اكسید شده) است. تخمیر برگ پس از عملیات مالش، نیمه تماممی ماند و برگ چای كاملا تخمیر نمی شود. درنتیجه رنگ و رویت آن قهوه ای مایل به سبز و رنگ مایع و دم کرده آن روشن تر از چایسیاه است. این نوع چای بیشتر در چین، ژاپن و تایوان مصرف می شود. چای اولانگ نیز به وسیله اكسیداسیون ناقص برگ های چای به عنوان بخشی از فرایند حد واسط تهیه چای سیاه و سبز تولید می شود.این نوع چای نیمه تخمیر شده از چای سبز قوی تر و از چای سیاه ملایمتر است و اغلب با رایحه یاسمن، یاس، برگ گل رز خوشبو میشوند. این نوع چای دراصل متعلق به چین می باشد ولی نوع مرغوب آن در تایوان تولید می شود. انواع چای اولانگ باید در دمایی بین ۹۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد دم شود.

چای سفید یا چای شاهانه:

این چای فقط از غنچه چای تهیه می شود این جوانه ها در غلاف پرز مانند نقره ای رنگی احاطه شده است. فرآوری آن مثل چایسبز است. چای سفید باید با آب ۷۵ تا ۸۵ درجه سانتیگراد (۱۸۵ درجه فارنهایت) آماده شده و حدود چهار دقیقه دم بکشد. رنگ حاصل از آن زرد کمرنگو درخشان با کرکهای سفید شناور است که نور را منعکس میکنند. معمولا حدود ۲ تا ۲٫۵ گرم چای در هر ۲۰۰ میلی لیتر آب یا حدود ۱٫۵قاشق چای خوری چای سفید برای هر فنجان مورد استفاده قرار میگیرد. بسیاری از افراد، ترجیح میدهند این چای را به مدت ۱۰ دقیقه دمکنند تا رایحه معطر آن خارج شود. چای با کیفیت تر، طعم بیشتری داشته و کمی شیرین است و طعم تلخ ندارد. دمای دم کردن بسیار مهماست، اگر بیش از حد داغ باشد دم کرده تلخ شده و طعم خوب آن کاهش می یابد. آنتی اکسیدانها در دماهای نزدیک به نقطه جوش از بینمی‌روند و چای مقداری از کیفیت خود را به خاطر پخته شدن برگها، از دست میدهد.